BLOG COACHINGOWY

Potencjał przywódcy

W niepamięć odeszły czasy, gdzie jedynym motywatorem była gratyfikacja pieniężna. Dzisiaj, jak nigdy wcześniej pracownicy poza miesięcznymi zarobkami oczekują dodatkowego bonusu w postaci nagradzania pozafinansowego. Cenne słowo z ust przełożonego jest czasem o wiele bardziej warte niż kilka miesięcznych pensji.
W jaki sposób mogę stanąć na wysokości zadania i zaoferować innym to, czego ode mnie oczekują? Jak pogodzić realizację twardych celów biznesowych z indywidualnym wspieraniem każdego członka zespołu? Czy zmiana podejścia z dyrektywnego na autorytatywne bądź coachingowe nie przysporzy więcej złego niż dobrego? W jaki sposób pogodzić jedno i drugie? Jak poprzez wzniecenie motywacji w pracowniku spowodować, by realizował zakładane cele? Jak zatem być mentorem, coachem oraz autorytetem w jednym? Takiego typu pytania zadaje sobie większość managerów.

Przyczyn prowadzących do pozafinansowego doceniania pracownika może być wiele. Najczęściej jednak większość z metod sprowadza się do umiejętnego wydobywania wartości. To w wartościach kryją się motywatory, które napędzają każdego człowieka do podejmowania działań w imię wyższego dobra. O ile korzyści majątkowe są istotne dla każdego z nas o tyle pozafinansowe formy motywacji pozostawiają o wiele trwalsze efekty w zachowaniach i działaniach pracowników. Jak zatem stać się dla innych autorytetem przywódcy, do którego każdy z podwładnych będzie miał zaufanie? Z pomocą przychodzą tutaj narzędzia, które każdy z managerów może wykorzystać w swojej pracy niemal od zaraz. Przyjrzyjmy się jednemu z nich:

Zadawanie pytań wydobywających wartości
Kiedy spoglądasz w lustro widzisz siebie. Jedynego w swoim rodzaju, niepowtarzalnego. Czy nie dziwi Cię fakt, że nie ma na świecie drugiej takiej samej osoby? A wiesz co to oznacza? Jesteś wyjątkowy. Nie tylko ty. Każdy z nas taki jest. Bez względu na wiek, zajmowaną pozycję, wykształcenie czy nawet kolor skóry. Indywidualne predyspozycje, wspomnienia, marzenia – to tylko niektóre części, które budują prawdziwy obraz Ciebie. Chcąc wydobywać z ludzi to, co mają w sobie najlepsze rozmawiaj z nimi o tym, co ich motywuje. Pokaż innym, że Ty też jesteś człowiekiem, a stanowisko, które zajmujesz jest tylko formalnością. Twoim zadaniem jest pokazać innym to, czego oni sami nie potrafią w sobie dostrzec -wykorzystując przy tym ich własne doświadczenia. Dlatego też chcąc wzbudzić motywację w każdym z podległych Ci pracowników zadawaj mu pytania typu: Co motywuje Cię w pracy na tym stanowisku? Jaką wartość ma dla Ciebie praca na rzecz naszej firmy? Co jest dla Ciebie ważne w pracy na rzecz naszej firmy?, Czego oczekujesz ode mnie jako od twojego bezpośredniego przełożonego? Czego oczekujesz od siebie samego?

Osoba (pracownik), który czuje się częścią zespołu realizującego wartościowe cele jest o wiele bardziej skuteczna niż ta, której cele zostały bezpośrednio narzucone z góry bez uprzedniego uzgodnienia zakresu odpowiedzialności. Niech nie dziwi Cię zatem fakt, że to, co motywuje jednego niekoniecznie musi podobać się drugiemu. Stara maksyma mówiąca "ludzie nie odchodzą z firm, odchodzą od osób, które nimi (ludźmi) zarządzają" wydaje się być absolutną prawdą.

Współpraca biznesowa na linii przełożony – podwładny jest niczym zawarcie małżeństwa, w którym jedna z osób poświęca się na korzyść drugiej dając przy tym od siebie to, co ma w sobie najlepsze. Podobnie jest z drugą stroną. Dopiero taki układ prowadzi do synergii, w której każda ze stron mówi "Wygrałem!" Wszelkie inne konfiguracje prowadzą prędzej czy później do rozpadu związku, których przyczyną są zazwyczaj niedomówienia i uprzedzenia którejkolwiek ze stron.
Chcąc być liderem warto, byś jużna samym początki odpowiedział sobie na następujące pytania:

  • Kim jestem?
  • Jaka jest moja rola?
  • Jakie są moje talenty i umiejętności?
  • Jakie wartości wyznaję?
  • Do czego dążę?
  • Kim poprzez to się staję?
  • W jaki sposób komunikuję to ludziom, jak utrzymuję z nimi kontakt?
  • W jakiej sprawie jestem liderem? Jaką mam wizję? Dla kogo?

Być liderem, to rozwijać siebie. Lider wywiera największy wpływ na innych poprzez to kim jest, poprzez własny przykład. Lider inspiruje innych, towarzyszy im w ich rozwoju. Wymaga to od niego zdolności komunikacji i wpływania na innych. Jeśli tego nie potrafi, jest tylko samotnym podróżnikiem, zmierzającym donikąd. Lider jest tą osobą w zespole, która ma wizję celu. Musi zawsze wiedzieć, gdzie jest i gdzie chce dojść. Bez takiej "mapy", bez względu na to jak jest silny i jak wielu ma towarzyszy, zagubi się i odejdzie od rzeczywistości. Lider musi widzieć dalej i szerzej, wykraczać poza oczywistą, aktualną sytuację. Musi nauczyć się myślenia w kategoriach systemu i dostrzegania głęboko ukrytych, złożonych wzorców rzeczywistości.

Szkoła Coachów Meritum

Studia podyplomowe coaching, studia podyplomowe z coachingu, studia coaching

Szkoła coachów, coaching

szkolenia coachów, nauka coachingu

Mistrz coachingu

Akredytowany program szkolenia cochów

Coach ICF, Coaching International Coach Federation, ICF

Coach Warszawa, Coach Kraków, Coach Lublin, Coach Poznań, Coach Wrocław, Coach Trójmiasto,Coach Rzeszów

Coaching Warszawa, Coaching Kraków, Coaching Lublin, Coaching Poznań, Coaching Wrocław, Coaching Trójmiasto,Coaching Rzeszów