BLOG COACHINGOWY

Mój przyjaciel stres

Stres jest obecny w życiu każdego człowieka. Jest naturalną reakcją na trudne sytuacje. Może mieć wpływ pozytywny, gdy mobilizuje do działania, zwiększa energię, pozwala pokonać przeszkody i poprawia ogólne samopoczucie. Bywa jednak, że stres staje się nadmierny lub zbyt długotrwały. Wtedy może wywołać skutki przeciwne: apatię, niezdolność do skutecznego działania, a nawet dolegliwości fizyczne i być bardzo szkodliwym dla organizmu.

Negatywne sytuacje, czarne serie, niska samoocena, poczucie że jesteś niewiele wart, najlepiej jakby cie w ogóle nie było. To tylko niektóre czynniki, które wpływają na twoje postrzeganie siebie i świata w którym żyjesz. Żadna jednak negatywna sytuacja nie jest wart tego, by myśleć o sobie negatywnie. Jednak gdy człowiek jest w emocjach, trudno mu wówczas myśleć racjonalnie i nawet najmniejszy problem urasta do rangi katastrofy. Warto byś w tym miejscu zadał sobie pytanie, jak ty reagujesz na stres? Z jakiego powodu martwisz się najczęściej?

Najczęstszymi sytuacjami z powodu których ludzie sie martwią, są: praca zawodowa, zdrowie, inne osoby i finanse. Każdy inaczej reaguje na stres, jedni udają że go nie ma, inni siadają i płaczą, ze świadomością, że nie mogą sobie poradzić. Bywają także i tacy, którzy staja do walki z problemem, biorąc "byka za rogi", dzięki czemu wygrywają i stają się silniejsi. To jak reagujesz i jak postrzegasz swoje życie zależy wyłącznie od ciebie. Do ciebie należy wybór, czy będziesz narzekać i stać w miejscu czy znajdziesz w sobie siłę i zaczniesz mierzyć się ze swoimi problemami. Jeśli zaczniesz na kłopoty patrzeć z pewnej perspektywy, to już będzie połowa sukcesu by pokonać stres. Zwykle w sytuacji stresu jesteśmy tak mocno sfokusowani na tym co nas dotknęło, że nawet najlepsze rady bliskich są dla nas niczym grom z jasnego nieba. Jednak niezależnie od tego jak wygląda sytuacja w twoim życiu, bez względu na to, co się stało, interpretacja tej sytuacji zależy wyłącznie od ciebie. Choć możesz nie mieć wpływu na pewne rzeczy, a już na pewno osoby, zawsze jednak masz wpływ na to jak to czego doświadczasz interpretujesz. Nic nie jest absolutnie dobre ani złe, to nasze myśli czynią to takim. Każdy z nas inaczej reaguje na stres i na swój sposób sobie z nim radzi.

Nie trudno ci zapewne przypomnieć sobie sytuacje z życia, kiedy się stresowałeś, egzaminy, kolokwia, pierwsza praca, choroba twoja czy kogoś bliskiego. Każda z tych sytuacji wywoływała u ciebie różne reakcje, problem z jedzeniem, brak snu, nocne koszmary, mała koncentracja a często nawet depresja. Mimo, że często pewne sytuacje i problemy już nie raz przeżywaliśmy i w momencie, gdy doświadczamy tego ponownie, działamy jak na autopilocie. Zamiast do swojego problemu podejść inaczej niż zwykle, wybieramy te same rozwiązania co zwykle, które naszym zdaniem sa sprawdzone, co w efekcie prowadzi do tego, że znajdujemy się w punkcie wyjścia. Swoiste błędne koło, które doprowadza także do objawów fizjologicznych a w konsekwencji do przewlekłych chorób.

"Nie ważne co ci się przydarzy, ważne co z tym zrobisz".
Istotne jest by w sytuacjach dużego napięcia, znaleźć najlepsze rozwiązanie, może zdecydowanie inne niż dotychczas. Może warto spojrzeć na siebie i swój stres z innej perspektywy, i dać sobie nowa szanse, nowe rozdanie. By wygrać życie, trzeba podjąć walkę, walkę z sobą samym i swoimi lekami, przekonaniami, że nie dasz rady. Kto jak nie Ty? Wiesz przecież co dla ciebie jest najlepsze, czego pragniesz i dokąd dążysz. A jeśli nie znasz kierunku i kłody kładą ci do nóg, omiń je albo przeskocz. Za zakrętem, też jest rozwiązanie, może nawet lepsze niż tutaj, pytanie czy chce je podjąć i zacząć od nowa?

Szkoła Coachów Meritum

Studia podyplomowe coaching, studia podyplomowe z coachingu, studia coaching

Szkoła coachów, coaching

szkolenia coachów, nauka coachingu

Mistrz coachingu

Akredytowany program szkolenia cochów

Coach ICF, Coaching International Coach Federation, ICF

Coach Warszawa, Coach Kraków, Coach Lublin, Coach Poznań, Coach Wrocław, Coach Trójmiasto,Coach Rzeszów

Coaching Warszawa, Coaching Kraków, Coaching Lublin, Coaching Poznań, Coaching Wrocław, Coaching Trójmiasto,Coaching Rzeszów